Tento penzionát postavil Karel Štekl koncem 19. století. Patřil svou kapacitou nadlouho k největším v Českém ráji. tímto počinem se ovšem dostal do dlouholetého sporu s majiteli zámku a hruboskalského velkostatku Aehrenthaly , kteří bránili turistům ve volném pohybu po lesních cestách.

Dnes je před restaurací parkoviště. Obec Hrubá Skála leží v Českém ráji, nedaleko Turnova. Nachází se v bezprostřední blízkosti zámku Hrubá Skála, který byl vystavěn na skalním pískovcovém masivu ve druhé polovině 14. století. Proslulé je rovněž Hruboskalské skalní město.

Obec je vzdálena cca 1 km od od státní silnice spojující Turnov a Jičín. Do obce je dobré spojení jak vlakové, tak autobusové. Z obce jsou dobře dostupné všechna turisticky významná místa v okolí - hrady Trosky a Kost, město Turnov, hora Kozákov, Prachovské a Klokočské skály a další přírodní a kulturní památky.

Obec se skládá z osmi osad, z nichž většina spadá do CHKO Český ráj. Jsou to tyto osady: Bohuslav, Borek, Doubravice, Hnanice, Hrubá Skála, Krčkovice, Rokytnice a Želejov.

Zástavba v obci je smíšená, přičemž v osadách Bohuslav, Krčkovice a Želejov je většina staveb používána k rekreačním účelům. K trvalému pobytu je přihlášeno v obci 535 obyvatel.
V obci není žádný průmysl. Významný je však turistický ruch, který přitahuje překrásná příroda se skalními městy, mnoha rybníky s možností koupání i množstvím hradů a zámků v okolí. Jsou zde velké možnosti pěší turistiky a cykloturistiky. V zimním období lze využít překrásné terény pro běžkaře, pro sjezdové lyžování jsou odtud dobře dostupné Krkkonoše nebo sjezdovka na nedalekém Kozákově.
mikroregion Český ráj